Puryny, kwas moczowy oraz istota choroby

Kwas moczowy jest końcowym produktem przemian związków purynowych. Związki purynowe w organizmie obecne stają się na dwa sposoby:

  • po pierwsze wchodzą w skład jąder komórkowych roślin oraz zwierząt i trafiają do nas przez przewód pokarmowy wraz z pożywieniem(puryny egzogenne),
  • po drugie powstają w wyniku rozpadu komórek własnych organizmu(puryny endogenne).

Kwas moczowy wydalany jest z ustroju głównie przez nerki (75%). Pozostałe 25% wydalane jest ze stolcem przez przewód pokarmowy. By zrozumieć, co jest istotą dny moczanowej, musisz zrozumieć, że… rozpuszczalność
kwasu moczowego we krwi jest ograniczona.

Co z tego wynika? Zobrazuję Ci powyższe stwierdzenie, posługując się
prostą analogią do rozpuszczalności cukru w szklance herbaty. Chcę, by utkwiło to w Twojej pamięci.
Gdy posłodzisz szklankę herbaty jedną, dwiema, trzema łyżeczkami cukru, białe kryształki będą rozpuszczać się i „znikać” w herbacie. Natomiast jeśli w tej samej szklance herbaty zechcesz rozpuścić dodatkowo 20 łyżeczek cukru, wnet okaże się, że nie jest to możliwe. W końcu, po dodaniu jednej z kolejnych łyżeczek cukru przestanie się on rozpuszczać i zacznie zwyczajnie osiadać na dnie.

Analogicznie jak cukier w szklance herbaty rozpuszcza się kwas moczowy w tkankach Twojego organizmu. W sytuacji, gdy przedobrzysz z dostawą puryn, kwas moczowy zacznie wytrącać się i osiadać jak cukier na dnie herbaty.

Logiczne, nieprawdaż?

Więcej informacji o dnie  znajdziesz
w pełnej wersji poradnika dla pacjentów

przycisk