Objawy dny

Dna moczanowa daje znać o sobie najczęściej dopiero podczas pierwszego, ostrego napadu bólu. Wcale to nie znaczy, że w organizmie przed napadem bólu zupełnie nic się nie dzieje, bo… faza bezobjawowej hiperurykemii (we krwi podwyższone stężenie kwasu moczowego i jednocześnie brak objawów choroby) może trwać już od dzieciństwa, pojawiać się dopiero w okresie dojrzewania lub później.

Jak wygląda klasyczny napad dny?

Ostry napad dny charakteryzuje się wystąpieniem bardzo silnego bólu i obrzęku zapalnego nad zajętym stawem. Napad pojawia się z reguły w nocy lub wczesnym rankiem.

Ostry stan zapalny dotyczy najczęściej (szczególnie u mężczyzn) pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego palucha (łac. podagra, z gr. pous agra = stopa w sidłach).

U kobiet często zajęte są stawy palców rąk (chiragra). Rzadziej mogą być zajęte inne stawy np. kolanowy (gonagra), barkowy (omagra), stawy kręgosłupa (rachidagra). Zajęty staw ma wszystkie cechy ostrego stanu zapalnego:

  • tumor – obrzmienie,
  • rubor – zaczerwienienie,
  • calor – rozgrzanie,
  • dolor – ból,
  • functio laesa – upośledzenie czynności.

Podczas napadu dny w okolicy stawu widoczny jest rumień, skóra jest napięta, błyszcząca, szybko dochodzi do złuszczania się naskórka.

W tkance podskórnej stwierdza się obrzęk, a w obrębie dużych stawów objawy zwiększonej ilości płynu. Stawy są bardzo bolesne, co uniemożliwia ruch (functio laesa).

Więcej informacji o dnie  znajdziesz
w pełnej wersji poradnika dla pacjentów

przycisk